UA-89513913-1
0 artykułów - 0.00zł
Twój koszyk jest pusty!
Przejdź do kasy

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Prawidłowe żywienie to jeden z ważniejszych elementów wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie psa. Odpowiedzialni właściciele powinni starać się jak najlepiej zaspokajać potrzeby żywieniowe swoich pupili. W sklepie Weterynarek oferujemy bogaty wybór suchych i mokrych karm najwyższej jakości, które im to umożliwią. Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią wybór właściwego pokarmu dla czworonogów.
 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze karmy?

 

Do najważniejszych czynników, które trzeba obowiązkowo wziąć pod uwagę, aby dobrze wybrać karmę dla swojego psa należą:

  • wiek
  • rasa
  • wielkość
  • tryb życia
  • choroby, na które cierpi

Wiek psa

 


Tak jak w przypadku ludzi, potrzeby żywieniowe psów zmieniają się wraz z wiekiem. Ze względu na szybki wzrost i intensywny rozwój, szczeniak potrzebuje innych składników odżywczych niż pies w podeszłym wieku. W przypadku najmłodszych zwierzaków dobrym wyborem będą karmy oznaczone jako Junior. Charakteryzuje je podwyższona kaloryczność i zwiększona zawartość białka. Dla starszych psów zaleca się karmy Senior,zawierające między innymi substancje wzmacniające stawy. Z kolei psy w średnim wieku najlepiej karmić karmami oznaczonymi jako Adult. To podstawowe karmy bytowe, dobre do żywienia zdrowych dorosłych psów na co dzień.


 

Rasa psa

 

Potrzeby żywieniowe poszczególnych ras psów są różne. Producenci wychodzą na przeciw tym potrzebom, oferując gotowe karmy dedykowane konkretnym rasom. Uwzględniają one ich indywidualne potrzeby, skłonność do określonych chorób oraz zwiększone zapotrzebowanie na określone składniki. Przykładowo, labradory często mają tendencję do nadmiernego przybierania na wadze i problemów ze stawami. Karma tworzona z myślą o nich ma zatem obniżoną kaloryczność, a w swoim składzie zawiera glukozaminę wzmacniającą chrząstkę stawową.


 

Wielkość psa

 

Wielkość psa jest związana z jego rasą. Nie trudno się domyślić, że małe yorki mają inne potrzeby niż ogromne dogi niemieckie. Pożywienie dla mniejszych psów zawiera więcej kalorii ze względu na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne maluchów. Ponadto karma dla małych psów ma drobniejsze chrupki niż ta przeznaczona dla psów dużych ras, żeby ułatwić im jedzenie. Zbyt duże lub zbyt małe granulki mogą sprawić, że pies nie będzie chciał jeść danej karmy.


 

Tryb życia

 


Żywienie zwierząt powinno być dopasowane również do ich trybu życia. Aktywne psy, na przykład te uprawiające sporty lub uczestniczące w polowaniach, mają większe zapotrzebowanie kaloryczne od leniwych kanapowców. W ich przypadku dobrym wyborem będą karmy z serii Active. Z kolei jeśli pies mało się rusza, może mieć skłonność do nadwagi. Wtedy warto sięgnąć po karmy z serii Obesity lub Light.


 

Choroby zwierzaka

 

Jeśli nasz pies ma problemy ze zdrowiem, powinniśmy wybierać karmę dla niego szczególnie starannie. Dobrze dobrany pokarm może pomóc mu uporać się z chorobą lub złagodzić jej objawy, złe pożywienie może jeszcze bardziej mu zaszkodzić. 
W ofercie sklepu Weterynarek znajdziemy między innymi następujące karmy specjalistyczne:

  • Gastro Intestinal - na problemy żołądkowe
  • Hepatic - na problemy z wątrobą
  • Urinary, Renal - na problemy z układem moczowym
  • Alergic - na problemy z alergią


Dobór karmy specjalistycznej dla chorego zwierzaka najlepiej skonsultować z weterynarzem lub doradcą żywieniowym dla psów.
 

Karma Versele LagaSkład karmy

 

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej karmy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej składem. Kolejność, w jakiej są podawane poszczególne składniki jest uzależniona od ich procentowego udziału w karmie. Im wyższa pozycja w składzie, tym więcej danego składnika. Psy to zwierzęta mięsożerne. W dobrych karmach na pierwszy miejscu powinno znajdować się mięso. Bardzo dobrze, jeśli na kolejnej pozycji występują warzywa lub owoce, zwiększające walory odżywcze pożywienia. Warunek ten spełniają na przykład dobrze zbilansowane karmy marki Versele Laga. W kiepskich jakościowo karmach często zdarza się, że na pierwszym miejscu w składzie znajdują się na przykład zboża. Zawierają one gluten, który często uczula zwierzaki. Takich karm najlepiej unikać.


 

Karma dla Psów Gastro IntestinalSucha czy mokra?

 

Zdecydowanie więcej zwolenników mają suche karmy. Są łatwiejsze w przechowywaniu, dawkowaniu i podawaniu. Dobrze dobrana sucha karma jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeby żywieniowe psa. Mokrą karmę można traktować wtedy jako dodatek do podstawowej diety lub przysmak. Wybierając ją, również warto sprawdzić skład, tak żeby podawać swojemu psu to, co najlepsze.

 

Niektórzy właściciele zastanawiają się nad karmieniem psów samodzielnie przygotowywaną karmą. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że przygotowanie pełnowartościowego pożywienia dla psiaka w domu wymaga fachowej wiedzy i zajmuje sporo czasu. Domowe jedzenie zwykle nie ma w składzie wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Gotowa, dobrze zbilansowana karma jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Weterynek.pl © 2015
ul. Bitwy Oliwskiej 28, Gdańsk, 80-339
Tel : +48 533 331 988